Czyli największy spór w historii polskiego LSW!

Nie będziemy zagłębiać się w historię doskonale znanych for, takich jak "Dragon Ball Sprite" lub "Dragon Ball Super Sprit", gdyż mija się to z przeznaczeniem tego artykułu. To właśnie pomiędzy "Dragon Ball Evolution Sprites", a "Sprite Reborn" rozegrały się największe "bitwy", jakich polska scena LSW jeszcze nie znała!

DBEvS powstało 4/03/2009 roku, przy czym jego początki nie były wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Pozostając w cieniu znacznie potężniejszego DBSS, niewielkie forum stworzone przez użytkownika o nicku Yoh92, tak czy siak powolutku się rozwijało. Jeszcze wtedy, Administrator DBEvS posiadał posadę Tutora na OTSie o nazwie "Dragon Ball Legend", którego z pewnością większość użytkowników kojarzy. Dzięki aktywności na forum dyskusyjnym owego serwera, udało mu się ściągnąć na narodziny "swojego dziecka" stosunkowo dużą liczbę użytkowników. Niektórzy mieli wcześniej styczność z LSW, a co za tym idzie - dodatkowe znajomości. Dzięki nim, na forum pojawiło się kilku użytkowników, którzy naprawdę liczyli się na polskiej scenie spritów. DBEvS powoli rosło w siłę, stając się również poważniejszym zagrożeniem dla DBSS. Administracja "giganta" nie przejmowała się jednak tym faktem tak bardzo... do czasu hacka. Dopiero kiedy "Dragon Ball Super Sprit" upadło, "Dragon Ball Evolution Sprites" zaczęło się liczyć "w tym biznesie". Mimo wszystko, owe szczęście nie trwało długo...
SR powstało 30/06/2009 roku. Forum zostało założone przez Makyma (Hihori), czyli użytkownika, który wcześniej obejmował stanowisko Administratora na DBSS. Sprite Reborn stosunkowo szybko urosło w siłę, stając się równocześnie poważnym zagrożeniem dla DBEvS. Po pierwsze, forum Hihoriego zostało aktywowane dość szybko po hacku DBSS. Po drugie, wielu użytkowników, którzy pojawili się po hacku wspomnianego "giganta", przeszło ponownie na drugą stronę barykady - SR. Głównie ze względu na zaufane już GTW, które niewiele - o ile w ogóle - zmieniło się od czasów DBSS.
Cóż, dopiero teraz nadszedł czas na zabawę...
W polskim LSW nie było jeszcze przypadku, a żeby istniały dwa potężne fora o tematyce LSW, które na dodatek próbowały wzajemnie się unicestwić. Powstawało wiele mniejszych forów chcących "wpieprzyć" się w pojedynek dwóch potężnych przeciwników, jednak żadnemu się to nie udało.

Administracja obydwu for nie przepadała za sobą i przy tym warto na moment się zatrzymać. Wtedy bowiem, dla animatorów i twórców komiksów narodził się pewien zwyczaj, zaś aktualnie jest to zanikająca już tradycja - chodzi mianowicie o schemat dwóch odwiecznych wrogów. Wielu użytkowników mianowało na to miejsce właśnie Yoha i Hihoriego, nawiązując tym samym do "wojny" trwającej pomiędzy DBEvS i SR.

Przejdźmy jednak dalej...
Co takiego "niesamowitego" było w tej bezsensownej walce? Poza faktem, że tak naprawdę napędzała życie na obydwu forach, zachowała się również w pamięci użytkowników... przez częste oskarżenia, głupie sprzeczki oraz niebanalne różnice pomiędzy obydwoma forami.

1. Różnice

Na początku warto przyjrzeć się kilku różnicom pomiędzy "Dragon Ball Evolution Sprites", a "Sprite Reborn".
  1. Designy obydwu for były przeciwnościami - na DBEvS przeważała jasna kolorystyka, na SR natomiast ciemna.
  2. Pomimo faktu, że obydwa fora były doskonale przejrzyste, ich władza wzajemnie wyprzedzała się w kwestii wprowadzania jeszcze większych udogodnień, dzięki którym, zarówno DBEvS, jak i SR stałyby się jeszcze przyjemniejszym miejscem dla użytkownika.
  3. To SR posiadało ikonki działów jako pierwsze, lecz pozostawały one niedopracowane. DBEvS wprowadziło ikonki jako drugie, jednak okazały się być znacznie lepiej wykonane. Wzajemne oskarżenia o kradzież pomysłu przysłoniły fakt, że owe obrazki były już tradycją dla większości polskich for o tematyce LSW - i są do dzisiaj.


2. Sprzeczki, oskarżenia


Najzabawniejszym, a jednocześnie najbardziej "żałosnym" tematem były najprawdopodobniej sprzeczki pomiędzy forami.

  1. "Smocze Kule" / "Kreatywne Ocenianie" - kiedy na Sprite Reborn wprowadzono przyznawanie punktów za akcję "Kreatywne Ocenianie!", na Dragon Ball Evolution Sprites pojawiły się "Smocze Kule". Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że poza sposobem ich uzyskania, nie było pomiędzy nimi żadnych, konkretnych różnic. Pojawiły się oczywiście oskarżenia o kradzież pomysłów.
  2. Ikonki działów & Shortcut icon - gdy na Sprite Reborn zawitały ikonki działów oraz "shortcut icon", niedługo potem pojawiły się również na Dragon Ball Evolution Sprites. O ile przy obrazkach działów obeszło się bez większych sprzeczek, tak za sprawą "shortcut icon" wybuchła między-forumowa afera o plagiatowanie pomysłów. Jedyną różnicą w tym wszystkim były tak naprawdę pomysły, bowiem designy obydwu for zbyt mocno się od siebie różniły.
  3. Użytkownicy - najbardziej pokręcona sprzeczka o jakiej nikomu nawet nie powinno się śnić, a jednak zawitała "pomiędzy dwa zwaśnione rody". Kiedy na chat-boxie jednego z for pojawili się administratorzy drugiego forum, wybuchała ogólna panika i rozpoczynała się seria banów dla przeciwników. W efekcie, wyszło na jaw, że jedno forum kradnie użytkowników drugiemu co byłoby z góry niemożliwe - użytkownicy nie boty, swój rozum mają, prawda? Mimo to, tak było. Jakiś czas później, poszło "z górki" - administratorzy SR wystawili u siebie bany na konta administratorów DBEvS, zaś ci nie dając sobie w kaszę dmuchać postanowili zrobić to samo. Dobrze, że tego kroku nikt nie uznał za plagiat, co?


Było dużo bardziej lub mniej zabawnych historii związanych z obydwoma forami składowymi Anime Revolution Sprites

Ilość historii związana z tą szaloną walką była naprawdę ogromna - niektóre mniej, inne bardziej zabawne. Ostatecznie, wiele z nich utkwiło we wspomnieniach użytkowników. Pewnego dnia, zarówno SR, jak i DBEvS w końcu doszły do porozumienia, dokonując rewolucji na polskiej scenie LSW... dosłownie. Powstało forum będące fuzją obydwu potężnych for, które postawiono dodatkowo na zupełnie nowym hostingu. Efekt możecie podziwiać teraz, czytając ten artykuł, a także udzielając się... na ARS. Pomysły zostały zebrane do jednego worka i połączone. Pojawiło się wiele nowości, niedostępnych wcześniej przed połączeniem - o tym jednak dowiecie się więcej z niusów lub innych artykułów.


By Yoh.
Copyright© ARS. Kopiowanie bez zgody autorów zabronione.