"LSW" dawniej i dziś

Czyli historia polskiej sceny spritów w pigułce!

Dawniej, zarówno sprity jak i OPARy były tylko marnie wykonanymi (według dzisiejszych standardów) postaciami o ciemnoszarych konturach, posiadających sklejkę włosów oraz ubrań od postaci wyciętych z gry. Bardzo rzadko można było doświadczyć cieniowania jakiegoś większego sprita, lecz kiedy już dochodziło do takiej sytuacji, niezależnie od tego jak słabe było cieniowanie, uznawano, że twórca pracy naprawdę się postarał i włożył w powstanie swojej postaci kawałek serca. Aktualnie, sprity wyglądają kilkadziesiąt razy lepiej.

"Technologia idzie dalej, a świat podąża za nią."

Na Anime Revolution Sprites, niemalże każdy sprit, bądź OPAR posiada doskonale widoczne cieniowanie. Większość elementów z których składa się tworzona postać zostało wykonanych całkowicie przez jej autora. Bardzo często, spriter rysuje unikalną pozę dla swojej pracy, a żeby wyróżniała się spośród tłumu innych grafik.


Dragon Ball Z After Fight (DBZAF)

Niewiele mi wiadomo na temat spritów oraz OPARów tworzonych w tym okresie, jednak tak jak pisałem na wstępie, większość z nich miała ciemnoszare kontury. Bardzo rzadko były cieniowane przez swoich autorów. Niecodziennie widziano tam prace dla których narysowano jakąś specjalną pozę, bądź z włosami i ubiorem własnej roboty.


Dragon Ball Sprite (DBS)

Na temat tej "epoki" wiem znacznie więcej. Powstawały tutaj już sprity oraz OPARy, które nie tylko były cieniowane ale posiadały również włosy zrobione przez twórcę - lecz nie w każdym przypadku! Niektórzy nadal wielbili "oldschoolowy" styl tworzenia swoich prac, lecz i w końcu oni zaczęli przekonywać się do zachodzących zmian. Grafiki tworzono także w innych pozycjach niż "podstawowy stand", dzięki czemu było widać, że autor włożył w powstanie swojej pracy znacznie więcej serca.


Dragon Ball Super Sprit (DBSS)

To właśnie tutaj narodziło się najwięcej nowych talentów, które do dzisiaj uczestniczą w rozwoju tego stylu rysowania spritów.

Większość prac wrzucanych na forum posiadała już stosunkowo dobre cieniowanie, włosy oraz ubiór własnej roboty, a niektóre z nich charakteryzowały nawet unikalne pozy stworzone przez twórcę, dzięki czemu oglądanie i komentowanie nowych prac było znacznie ciekawsze, niż w przypadku wcześniejszych for poświęconych LSW. Dzięki niecodziennie widzianym pozom, autorzy prezentowali swój poziom oraz odmienność własnych dzieł w porównaniu do innych użytkowników. Grafiki prezentowane na forum trzymały w znaczącej większości naprawdę wysoki poziom - przynajmniej jak na standardy w owym okresie.


Sprite Reborn (SR) / Dragon Ball Evolution Sprites (DBEvS)

Lekki zastój w rozwoju i czas wojny na polskiej scenie spritów LSW

Obydwa fora po prostu prześcigały się w kwestii tworzenia coraz to lepszych oraz ciekawszych prac. Sprite Reborn posiadało znacznie ciekawsze pomysły na grafiki. Sprity oraz OPARy tworzone na owym forum były kreatywne oraz stosunkowo dobrze wykonane, jednak "poważnie cierpiały" pod kątem rozbudowania. Grafiki tworzone na Dragon Ball Evolution Sprites mogły się natomiast poszczycić naprawdę rozbudowanymi dziełami - można powiedzieć, że oni dopiero zaczynali. Mieli ogromny zapał, który w kilku przypadkach przetrwał nawet do dzisiaj. Cieniowanie nie trzymało wysokiego poziomu ale było stosunkowo znośne jak na tamten czas. Nowe prace pojawiały się w miarę równo, jednakże, tak jak wspomniałem wyżej, SR miało lepszy styl ich wykonania.


Większość prac tworzonych od czasów DBZAF do wojny pomiędzy SR, a DBEvS, dzisiaj jest tak naprawdę niczym i można byłoby je śmiało zamknąć w muzealnych gablotkach gdyby takowe istniały.


Anime Revolution Sprites (ARS)

Wreszcie dotarliśmy do naszej ery! Czasu w którym rozbudowane prace pojawiają się tak rzadko jak okres u kobiety!
Teraz OPARy są doskonale pocieniowanymi grafikami o doskonale dobranych proporcjach. Co jakiś czas mamy także okazję zobaczyć "base" wykonane przez jakiegoś użytkownika naszego forum. Zwykle stoją one na wysokim poziomie - a przynajmniej, porównując je do tych, które wrzucano na poprzednie fora poświęcone temu rodzajowi spritowania. Aktualnie, pomimo przyzwyczajenia do standardowych pozycji, bardzo często pojawiają tzw. "customy" - w skrócie, są to prace rysowane całkowicie od zera. W wielu przypadkach, stworzenie takiej pracy jest naprawdę wymagające i pochłania dość dużą ilość czasu.

Na zakończenie...
Myślę, że polska scena spritów LSW naprawdę się rozwinęła od czasów DBZAF. Większość użytkowników, którzy zajmują się tym rodzajem grafiki wkłada swoje serce w jej ciągłą ewolucję... Wielu ludziom zależy na tym, aby nadal rozbudowywać polską scenę LSW...

By Shun.

Updated by Yoh.

Credits: Luka, Bonzai, Son Goharotto, Jay Ibero, Majin Aussie, Grim.
Copyright© ARS. Kopiowanie bez zgody autorów zabronione.