Anime Revolution Sprites

You are not connected. Please login or register

Idź do strony : 1, 2  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 2]

1[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Paź 25, 2010 8:48 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Ohayo!
Opary/Spary/Wipy
By 4r4nc4r666
Tutaj!
Tag:
[OP] <-- OPAR
[SP] <-- SPAR
[WP] <-- WIPS
Bo porządek must to Be :]
okee dzisiejsza pracka
[OP] Slayer
Credits to:
- Shadowhunter za Base
1.
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 47751896877284338088
i wersja ZOOM
1x2.
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 85261003806068101291
Komentarze i Ocenki byłyby mile widziane

2[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Paź 25, 2010 8:57 pm

Feli

Feli
Zasłużony
Zasłużony
hmm.. raczej się domyślimy skrótów, ogólnie jak na początki tragedii nie ma. Dobrze że starasz się być oryginalny ale na przykład te czerwone coś jest nie realne, cieniowanie mógłbyś też poprawić.

3[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Paź 25, 2010 9:02 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
nie chce mi się tylko dla tego jednego elementu całej pracy na nowo zmieniać
jutro zrobię 2 Slayera w innej zbroi i Wyślę Ci Feli a Ty mi powiesz czy dobrze pocieniowałem tzn. Realnie. Okee?:]

4[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Paź 25, 2010 9:18 pm

Zbir

Zbir
Battle Moderator
Battle Moderator
No praca ogółem oryginalna ,ale zaraz zobaczymy jak prezentuje się z bliska ... na wstępie warto wspomnieć ,że taryfy ulgowej nie będzie ,wszak nie jesteś w tym nowy.
Tak więc hełm i reszta głowy zdaje się być skierowana w Naszą stronę ,co jest raczej błędem ,może nie dużym ,ale zawsze jest. Druga rzecz ,to to ,że idealnie pokrywa się z kształtem głowy ,a raczej powinien być nieco większy ... inaczej nie włożyłby go na głowę. Następna sprawa odnośnie głowy ,to sposób cieniowania ,po prostu do poprawy. Jeżeli chodzi o naramienniki ,to są zdecydowanie za kwadratowe. Druga rzecz - cieniowanie ( sam sposób i kierunek padania promieni światła ). To samo tyczy się reszty ręki. Tors także niespecjalnie przypadł mi do gustu z tego względu ,że tylko zrobiłeś recolor. Strasznie było to nieprzemyślane ,a cienie rozłożone zostały źle. Nogi i buty także są wykonane dość kiepsko. Fakt nawrzucałeś tutaj pełno różnych elementów ,ale nie o to w tym chodzi. Jeżeli chcesz robić szczegółowe prace ,to najpierw zadbaj o to ,aby wszyscy byli w stanie domyśleć się co to w zasadzie jest. No i jeszcze raz to nieszczęsne cieniowanie.
Posumowując to :

Jeżeli chcesz robić szczegółowe prace ,to najpierw zadbaj o to ,aby wszyscy byli w stanie domyśleć się co to w zasadzie jest. No i jeszcze raz to nieszczęsne cieniowanie.
oraz zastanów się nad kierunkiem padania światła ,nad jego źródłem. Powinieneś zastosować jedno ,a u Ciebie pada ono z naprzeciwka jak i od tyłu. To jest dość poważny i na pierwszy rzut oka ,zauważalny błąd ,którego powinieneś starać się unikac.
3/10

KP: 3
/Feli

5[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Paź 25, 2010 9:20 pm

Feli

Feli
Zasłużony
Zasłużony
Jeżeli mówiąc wyślesz masz na myśli "PW" to nie wchodzi to w grę.
Masz tutaj dział, temat do ocen, ja na PW nie oceniam.

6[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Paź 25, 2010 9:29 pm

Yoh

Yoh
Site Admin
Site Admin
Cóż.. Nie jesteś nowy w tej grafice, aczkolwiek zbyt wiele nie potrafisz. Mimo to, postaram się po kolei wymienić błędy w twojej pracy, a uwierz mi że trochę ich będzie.

Głowa nie wygląda zbyt ciekawie, sam OPAR wygląda z twarzy jakby się przyglądał centralnie na oceniającego. W przypadku LSW, nie jest to tak dobry efekt jakby z początku mogło się wydawać. Musisz nauczyć się tworzyć OPAR'a z pewnej perspektywy, a nie na wprost do Nas.
Naramienniki mają dość ciekawy kształt, mimo to ja bym go poprawił. Samo cieniowanie to tragedia i koniecznie musisz nad nim popracować. Właściwie to samo dotyczy głowy, ale wyżej zapomniałem zwyczajnie o tym napisać.
Te białe elementy ani trochę mi się nie podobają. Powód? Jest niezwykle prosty. Za dużo tych czarnych pixeli. Rozumiem że chciałeś osiągnąć coś na wzór płytek położonych na sobie czy bandaży, ale zwyczajnie wykorzystując czarne pixele do tego, całość Ci nie wyszła.
Nogi to istna tragedia. Nie dość że proporcje dziwne, to sam wygląd nie budzi zbyt wielkiego zachwycenia pracą.
Cieniowanie całej pracy jest ogólnie naprawdę słabe i jeżeli chodzi o nie, to proponuję nie skupiać się na razie na proporcjach OPAR'ów, a na tym by były odpowiednio pocieniowane.

Ogółem, w cholerę błędów, praca słaba. Na początku swojej kariery w LSW staraj się nie edytować Base na jakim pracujesz. Ma ono odpowiednie proporcje, a Ty skup się na razie na odpowiednim cieniowaniu.

3kp



Ostatnio zmieniony przez Yoh92 dnia Wto Paź 26, 2010 10:02 pm, w całości zmieniany 1 raz

7[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Wto Paź 26, 2010 9:24 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
To jest wersja z innym cieniowaniem powiedzcie tylko czy lepsze są już te cienie czy nadal nad nimi pracować nad jego wyglądem skupię się potem ^^
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 16590622471853213313
Credit to :
- S-H za Base

8[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Wto Paź 26, 2010 9:45 pm

Zbir

Zbir
Battle Moderator
Battle Moderator
Jest mała poprawa ,ale nie jest to wielka różnica. Radzę Ci raczej robić kolejne ,nowe prace zamiast edytować stare. Czekam na jakieś inne OPAR'y.

9[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Wto Paź 26, 2010 10:08 pm

Yoh

Yoh
Site Admin
Site Admin
Jak mówi Zbir, pewną poprawę widać, ale do cholery, nie ucz się na jednej i tej samej pracy.
Póki co, skup się na ćwiczeniu cieniowania i tworzenia OPAR'ów z pewnej perspektywy, jaką reprezentuje każde Base LSW :| Nie przekręcaj głowy, niech oczy będą na miejscu oczu, nie powiększaj nóg.
Skup się tylko i wyłącznie na cieniowaniu i takich elementach by OPAR jakoś wyglądał.

Jest mała poprawa ,ale nie jest to wielka różnica. Radzę Ci raczej robić kolejne ,nowe prace zamiast edytować stare. Czekam na jakieś inne OPAR'y.
Źle do tego podchodzisz. Drogą do sukcesu w LSW nie jest tworzenie nowych prac z tymi samymi błędami co wcześniej, a stworzenie OPAR'a, którego poprawimy 2-3 razy żeby być pewnymi że niektórych błędów już nie popełnimy. Także nie mów żeby cały czas tworzył coś nowego, a nie poprawiał starej pracy.

Wszak, błędów w starej pracy nie poprawisz mając już na wzór inną. Skupiasz się na poprawianiu starej pracy, przyzwyczajasz się do tego że pewnych błędów nie powinieneś popełniać i tworzysz dalej, znowu popełniając błędy, ale inne. I takim sposobem, powoli bo powoli, ale osiągniesz w LSW sukces.

10[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Sro Paź 27, 2010 4:19 pm

Coolt

avatar
Zasłużony
Zasłużony
A czy to w ogóle jest base S-H? Mi takiego nie przypomina, więc pokaż mi podstawę swojej pracy ;s

11[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Sro Paź 27, 2010 8:35 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
------------------------------THE END-------------------------------
Gomenasai ale niestety porzucam OPAR/SPAR/WIP' y bo nie mam do nich żadnego talentu ani specjalnie mnie to nie bawi :/
Zajmę się Poezją i Sygnami oraz Avkami
Od razu aby wyprzedzić czyjąś myśl dodam że nie odchodzę z powodu tego że wytykacie błędy w mojej pracy, otóż odchodzę bo nie mam natchnienia i pomysłu bazgrolę tylko jakieś beznadziejne szare kloce a nie Opary
Żegnam dział [O-S-W], gdy dostanę natchnienie i pomysł dodam jakąś pracę a więc proszę o nie zamykanie tematu
Sayonara!

12[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Czw Paź 28, 2010 5:15 pm

Coolt

avatar
Zasłużony
Zasłużony
Człowieku chory jesteś? A ty myślisz, że każdy od razu robi dobre prace? Nauczysz się z czasem i się nie poddawaj...

13[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pią Paź 29, 2010 12:41 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Coolt ja nie odchodzę na zawsze tylko mam zastój weny twórczej xD
Jak wykombinuję coś to wrzucę :]

14[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Lis 01, 2010 10:02 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
[OP] Future Slayer
by 4r4nc4r666 -> Arancar 6 6 6
Credit to:
S-H
Osobiście nie podoba mi się ta praca xD
FOTO:
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 12642517736718903051
Koments & Marks

15[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Lis 01, 2010 10:16 pm

Zbir

Zbir
Battle Moderator
Battle Moderator
Przy tego typu pracach jestem zmuszony oceniać ogólny zarys postaci ,niż pojedyncze elementy ,więc będzie dość ogólnikowo :P.
Tak więc kształty ogółem mogą być ,jednak niektóre elementy wprawiają mnie w zakłopotanie ,bo nie do końca wiem czym one są. Przykładem jest to żółte na nogach. Nie wiem ,czy miał to być rodzaj zbroi ,czy czegoś w tym stylu ... wypadałoby to poprawić. Jeżeli chodzi o cieniowanie ,to muszę przyznać ,że miejscami jest to bardziej gradient niż "normalne" cieniowanie stosowanie przy produkcji prac w stylu LSW. Staraj się robić duże różnice jaskrawości pomiędzy poszczególnymi odcieniami. Ty robisz ten bład ,że ta różnica jest zbyt mała i w konsekwencji używasz większej ilości kolorów do uzyskania wymarzonego efektu. Przez to masz mniej miejsca na użycie kolorów najjasniejszych. Złe dobranie kolorów szczególnie wyraźnie widać ,przy tych żółtych elementach. Małe różnice jaskrawości powodują ,że kolory nie tworzą efektu cienia ,a zlewają się ze sobą. Pilnuj także kierunku padania promieni słonecznych ,chodzi mi o buty. Przyjrzyj się im ,jak to zrobisz zobaczysz ,że cienie rozchodzą sie w dwie różne strony.
Moja rada jest taka:
Zacznij od prostych ,zwykłych OPAR'ów z włosami ,ubraniami i tego typu rzeczami ,a dopiero kiedy uzyskasz wymagane doświadczenie ,zabierz się za prace tego kalibru.
3/10

KP: 2
/Feli

16[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Lis 01, 2010 10:23 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Zbiru tylko że niestety mi łatwiej się za coś takiego wziąć niż za coś z włosami :[

17[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Wto Lis 02, 2010 12:04 am

Yoh

Yoh
Site Admin
Site Admin
4r4nc4r666 napisał:Zbiru tylko że niestety mi łatwiej się za coś takiego wziąć niż za coś z włosami :[

Z takim podejściem rzeczywiście nigdy nie nauczysz się tworzyć dobrych włosów :|
Click!

Przede wszystkim, zbyt dużo wykorzystanych barw. Po kiego ci cieniowanie cztero.. Nie! Pięcio-tonowe!? Człowieku, używając tylu odcieni jedynie psujesz pracę. Całość wygląda jakby była cieniowana w GIMP'ie.
Skończ z tymi Slayerami i zacznij czytać Poradniki, do cholery.

Tu nie ma nawet co oceniać poza cieniowaniem i pomysłem, które de facto nie zasługują na oceny nie większe od 4.
Pokaż coś nowego co będę mógł normalnie ocenić, a nie wrzucasz ciągle jedno.

Btw. To nie jest base S-H Fail.
Daj Credity dla autorów podanych w szablonie Base:
https://2img.net/r/ihimizer/img404/2391/baseg.png

KP: 1
/Feli

18[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Sob Lis 06, 2010 9:19 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Kumulowałem energie zbierałem siły
Bo miałem totalny zastój weny a tu nagle Dziś ŁUP ! Wena mnie w łeb trzasnęła
[OP] Hitsuru
Hitsuru to nastolatek który zmienia się w JINSHI <-- Taki Negatyw jego
Dobra nie ważne potem napisze coś xD
Owe Wypociny:
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 45069890650125770608
Link:
http://iv.pl/images/45069890650125770608.png
Ocenki i komentarze Proszę :)

19[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Sob Lis 06, 2010 9:50 pm

Feli

Feli
Zasłużony
Zasłużony
Ocenię tego z pomarańczowymi włosami. Włosy, no wydaje mi się że jedne lepsze z twoich ale mówiąc ogólnie wygląda to średnio, niektóre kosmyki są nie realne, a cieniowanie lepsze by było gdybyś zrobił w stylu tego drugiego oparka. Ale schodzimy niżej, jak dla mnie włosy są za wysoko osadzone, przez to czoło wydaje się za duże. Miejscami cienie twarzy są miejscami za "plastikowe". Niżej jest trochę gorzej, bo ta bluza? jest dziwnie i nie realnie pod tym pasem. Ogólnie ten pas jest za wysoko, no i cienie spodni są naprawdę cienkie. Mogłeś wziąć z base sh, lepiej by wyglądały. Ręka, no tutaj podoba mi się że próbowałeś jakoś być oryginalnym, tutaj cienie są lepsze ale niektóre kontury mogłeś odchudzić.

1kp

20[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Sob Lis 06, 2010 10:44 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Update
Poprawiłem Cienie no i trochę ułożenie tej kurtki xD
Link:
http://iv.pl/images/99220195394612465461.png
FOTO:
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 99220195394612465461
Koments & Marks

21[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Nie Lis 07, 2010 11:43 am

Future Bardock

Future Bardock
Super Saiyan 2
Super Saiyan 2
Hn Zaczynajmy
Ubranko nawet nawet ale troche nie widać tych cieni bardzie je Przycień (sam mam z tym lub miałem z tym problem). Włosy mi się Kojarzą z Gohanem czy to twoje włosy?ale wydaje mi się że tak to twoje włosy Cienie włosówsą nawet dobre choć daj trochę Więcej 2 Tonu i trzeciego tonu chyba że taki Kierunek światła wybrałeś ;3 Teraz twój Negatyw Fioletowe włosy jak ssj u Saiyanów chociaż Oryginalność :perfect: że zamiast złotych włosów Z Ogonem 🇲🇦 tak jak Jego poprzednik też popraw trochę cienie włosów tzn daj więcej drugiego i trzeciego tonu :P i mnie zastanawia czemu jest Wyższy ? Czy to jak by Forma Oozaru:D trochę dziwne że nie ma tego stroju co na tym spricie
Ogólna ocena 4/5

1kp

22[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Nie Lis 07, 2010 7:31 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Future Bardocku odpowiem Ci teraz na te wszystkie pytania
Idę w nowy oryginalnym kierunku Forma Jinshi to tak jak podświadomość bohatera Hitsuru na tym pierwszym jest w formie Dziecka, a jak Negatywem to forma dorosła
Ponieważ jako dziecko jest dobry a jako dorosły zły
Hitsuru pochodzi z przyszłości dlatego ma Negatyw ^^
Posiada on również brata który posiada inny rodzaj podświadomości Jaki ?
Dowiesz się za pewien czas ^^
Cienie poprawię I dziękuję za Ocenkę ^^

23[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Nie Lis 07, 2010 9:38 pm

Zbir

Zbir
Battle Moderator
Battle Moderator
Mało coś tu osób się wypowiada ... ja coś może napiszę. No widzę ,że tak jak Cię prosiłem zająłeś się normalnymi OPAR'kami ,to dobrze. Najpierw się na nich nauczysz robić prace ,a dopiero potem zajmij się czymś trudniejszym.
Jeżeli chopdzi o włosy to w obu pracach nie zachwycają. Pierwszą sprawą są dość dziwnie dobrane kolory ,druga rzecz to ich kształt ,zaś ostatnią jest oczywiście cieniowanie. Wszystkie te rzeczy nie stoją u Ciebie na wysokim poziomie ,ale jeśli będziesz robił dalej parce ,to pewien jestem ,że będzie z tym lepiej i lepiej. Jeżeli chodzi o samo cieniowanie włosów to pamiętaj o tym ,że te wielkie ,opadające lub stojące kołtuny powinny być jak najjaśniejsze. Wpieprzaj w niej jak najwięcej najjasniejszego koloru ,ale nie przesadz. Pamiętaj o tym które są bardziej odchylone ,które mniej. Zwracaj także uwagę na to ,które są z tyłu ,które są umiejscowione na wprost. Aby zmiękczyć krawędzie ( w miejscach zgięć ) ,używaj ciemniejszych kolorów. Niekoniecznie od razu najciemniejszego ,ale tonu średniego. Twarze w obu pracach wykonane ok ... jak na początki oczywiście. Cieniowanie na reszcie pracy krótko mówiąc leży ,ale zakładam ,że następnym razem będzie lepiej. Jeszcze raz Ci musze przypomnieć o tym ,skąąd padają promienie światła. Spójrz na rękę pierwszej pracy. Jeżeli chodzi o drugą pracę ,to na dobrą sprawę trzeba by było powtórzyć wszystko to ,co wcześniej wypisałem. Poza tym nie podoba mi się ten wszechogarniający pillowing i pillow shading ,unikaj tego ,proszę Cię.
3/10
Głównym problemem oczywiście w dalszym ciągu cieniowanie ,lae także dobór kolorów mógłby być nieco lepszy ... ogółem następnym razem jednak spróbuj zastosować się do moich rad ,pllooooossiiim.

3kp

24[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Nie Lis 07, 2010 10:04 pm

4r4nc4r666

4r4nc4r666
Saiyan
Saiyan
Tak jak obiecałem
Braciszek Hitsuru ^^
Nie jest on w ogóle podobny xD
Jest to Pół demon który na skutek przyszłości musi mieć połowę ciała ze stali
[OP] Mizuru Takaze
by 4r4nc4r666
FOTO:
[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 22549259077027876317
LINK:
http://iv.pl/images/22549259077027876317.png
Ocenki i komentarze mile widziane ^^

25[OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Empty Re: [OP-SP-WI] by 4r4nc4r666 Pon Lis 08, 2010 11:45 am

Yoh

Yoh
Site Admin
Site Admin
Włosy dziwne jeżeli chodzi o kształt. Ten najwyżej sięgający kosmyk przydałoby się trochę pogrubić i zmniejszyć. Podobnie sprawa ma się z kosmykiem włosów opadających przed twarz postaci, jednak tutaj musisz jedynie go zmniejszyć.
Twarz jest pocieniowana całkiem fajnie, tak przyjemnie dla oka. Mimo to, użyłeś zbyt dużo średniego odcienia i samą twarz postaci powinieneś pocieniować nieco inaczej. No, ale idziesz w dobrym kierunku.
Na ten niebieskiej ręce zmień cieniowanie. Wszak, od niego zależy czy ręka będzie przypominała demoniczną czy gumową :P
Pomysł na klatę ciekawy, ale dość dziwne wykonanie. Skasuj wewnątrz czarne pixele, postaraj się je zastąpić ciemniejszym niż szary odcieniem, a cieniowanie na całości zmień.
To samo tyczy się paska. Na całości zmień cieniowanie, bo tragicznie to wygląda.
Kolor spodni ogólnie dobry, jednak cieniowanie i dobór kolorów leży. Odcienie są zbyt podobne do siebie kolorystycznie przez co cieniowanie spodni postaci wydaje się słabe. Skasuj również kreski wewnątrz nich i zastąp czymś własnym by to fajnie wyglądało :|
Buty ujdą, aczkolwiek z cieniowaniem bym się jeszcze pobawił i pokasował czarne pixele z ich wnętrza xP

Ogólnie, słabo. Ale nie będę wymagał cudu od początkującego w LSW ;) Ja siedzę w tym dwa lata i dalej się uczę. Popraw to o co proszę, a postać powinna wyglądać odrobinę lepiej.

3kp



Ostatnio zmieniony przez Yoh92 dnia Sro Lis 10, 2010 10:50 pm, w całości zmieniany 1 raz

Sponsored content


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 2]

Idź do strony : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

© 2009-2018 Anime Revolution Sprites. All rights reserved.
Design by Yoh. Thanks for Zbir and Safari.